Buňky kytek mají pro včely lepivou vrstvu

29.06.2012 18:00

Vědci zjistili, že povrch okvětních lístků je podobný suchému zipu, což je užitečné pro včely, které jen tak nic z květů neodfoukne.

Po dlouhou dobu je známo, že buňky lístků na většině kvetoucích rostlinách mají kuželovitý tvar, které se v jiných částech rostliny nevyskytují. Nyní se zjistilo, že tato miniaturní plocha slouží jako povrchový suchý zip, ke kterému pylující včely přiléhají. Tato funkce je zásadní ve chvíli, kdy začne více foukat vítr.

"Včela má ostré drápky na nohou a může se usadit v prostorách mezi buňkami," řekl Beverly Glover, botanik University of Cambridge v Anglii a autor nové studie. V rámci výzkumu vložili včely do klece a studovali jejich chování ke vztahu k petuniím, které mají kuželovité buňky a porovnali je s mutantními petuniemi, jejichž buňky jsou plošší.

Zprvu včely preferovaly květy s kuželovitými buňkami jen mírně. Pan výzkumníkům došlo, že jsou květy na stopkách a vítr z nich v přírodě dělá malé houpačky. Aby tedy simulovali účnek větru, vědci umístili květy na vibrační plošinu. Čím více se květy rozkmitali, tím více včely dávaly přednost petuniím s kuželovitými buňkami.
 

 


Zdroj