Léčba včelími žihadly? Apiterapie vyléčí nejen artritidu

24.10.2013 11:14
Bodnutí včely je nepříjemný zážitek, kterýmu se každý snaží vyhnout, pokud to lze. Nicméně stále rostoucí počet lidí zjišťuje, že žihadlo může sloužit jako alternativní forma léčby. Apiterapie je založená na principu, že včelí jed má terapeutickou hodnotu při léčbě závažných onemocnění, a že je alternativou k nebezpečným lékům, které často nefungují a mají vedlejší účinky.
 

 

Apiterapie je tradiční lidovou léčebnou metodou, která byla používána v mnoha zemích po celá staletí. Využívá léčivé síly včelího jedu na zmírnění závažných stavů, jako je roztroušená skleróza, artritida či kožní lupus. Podle některých názorů lze úspěšně léčit i lymskou boreliózu. 

 

Včelí jed obsahuje asi 40 různých léčebných složek, z nichž jedna je melittin, sloučenina s protizánětlivým a antiartritickým účinkem. 

 

Kromě cca 2 % populace, která má na včelí jed alergickou reakci, může každý využít možností apiterapie. I když nemusí vyléčit zcela vše, pomáhá udržet nemoc na uzdě bez škodlivých vedlejších účinků. Kromě bolesti žihadlo žádné vedlejší účinky nemá. 

 

Pokud se rozhodnete provozovat apiterapii, mějte vždy na mysli, že každý reaguje na včelí bodnutí individuálně. Proto je vhodné mít po ruce antihistaminika pro menší alergickou reakci, nebo i adrenalin pro ty, kteří upadnou do anafylaktického šoku. U zdravého člověka bez alergie ovšem žádné potíže nenastávají.

 

zdroj: www.naturalnews.com
zdroj foto: wikimedia commons