Monsanto koupilo včelařskou výzkumnou společnost poté, co bylo spojováno s úhyny včelstev

09.08.2012 13:29

Během zjitřené debaty o vlivu herbicidů a pesticidů, které Monsanto vyrábí, na populaci včel po celém světě, biotechnologický gigant přistoupil k odkoupení předních mezinárodních společností, které se zabývají výzkumem a ochranou včel. Mluvčí společnosti Beeologics (bee, angl. – včela) oznámil, že vyjednávání o odkupu sahají již do roku 2011 a biotechnologický gigant Monsanto nyní bude moci kontrolovat poskytování informací a produktů o syndromu zhroucení včelstev.

Od roku 2007 Beeologics prováděla výzkum syndromu zhroucení včelstev a viru IAPV, aby napomohla řešení současné krizové situace. Dospěla k závěru, že klíčem k ochraně včelstev je zásah do již nakažených včelstev a nikoliv pouhá prevence tohoto stavu.

V souvislosti s převzetím společnosti je možno očekávat, že výzkumníci nebudou pokračovat ve studiu spojitostí mezi uváděním geneticky modifikovaných organizmů (GMO) do prostředí a úhyny včel. Novým směrem nejspíš bude studium patogenů, které je možno eliminovat produkcí dalších chemických prostředků, které již v současnosti Monsanto produkuje.

„Monsanto využije základní výzkum Beeologics a pokusí se ho aplikovat v praxi“, prohlásil mluvčí. „Biologické produkty budou hrát stále důležitější roli v podpoře udržitelnosti v zemědělství“.

Zdá se tedy, že Monsanto plánuje do boje proti úhynům včelstev zapojit další chemikálie, které jsou již nyní podle odborných studií zodpovědné právě za tento problém – pesticidy, herbicidy a kukuřičný sirup s vysokým obsahem fruktózy.

Budoucnost pro včely tedy nevypadá nijak slibně. Společnost, která je z velké části zodpovědná za jejich úhyny nyní vykupuje výzkumné společnosti, které na tento problém upozorňují. Zároveň také mění směr ochrany včel podle svých vlastních zájmů – prodeje dalších chemikálií. V tomto případě se tedy jedná o poměrně jasný příklad greenwashingu – zeleného vymývání mozků. Společnost se snaží vzbudiit dojem, že pro ochranu včel dělá první poslední, ale ve skutečnosti pouze prosazuje své zájmy a snaží se maximalizovat vlastní zisk.

 

 

Zdroj