Neonikotinoidy zabíjí včely deaktivací jejich imunitního systému

21.11.2013 17:31
Nový výzkum z Itálie určit další mechanismus, jakým pesticidy s neonikotinoidy zabíjí včely. Článek v magazínu Proceedings of the National Academy of Sciences ukazuje, že neonikotinoidový pesticid jak clothianidin, běžně užíváný k ošetření semen rostlin, deaktivuje včelí imunitní systém. Díky tomu včely nemohou vzdorovat bakteriálním a virovým onemocněním.
 
Konečné důsledky naznačuje hromadné vymírání včelstev, známé jako colony collapse disorder - syndrom zhroucení včelstev. Jako jeden z faktorů tohoto syndromu se potvrdila imunosupresivní vlastnost neonikotinoidů.
 
Ve studii se vědci blíže podívali na to, jak neonikotinoidy narušují správnou funkci imunitního systému. Neonikotinoidy v minulosti zvýšily účinnost určitých patogenů, činily z nich smrtící hrozbu. Přesto se jen málo vědělo o tom, jak tento proces funguje na molekulární úrovni. Pro pochopení tedy tým vědců provedl testy s patogenem "viru defomovaných křídel", aby zjistili, jaký je skutečný dopad těchto látek na imunitní systém včel.
 
Zjistili, že clothianidin negativně mění expresi klíčové molekuly podílející se na přirozené imunitní reakci včel, čímž se patogenní nemoci stávají více virulentní. Byla objevaná molekula nazvaná jako NF-?B, která je citlivá na potlačení skupinou proteinů LRR, které se u hmyzu přirozeně vyskytují. Ale clothianidin výrazně zvyšuje hladinu LRR, což potlačuje NF-?B více, než je obvyklé.
 
Byl tedy objeven negativní modulátor aktivace NF-?B, který je bohatý na protein LRR. Vystavení včel clothianidinu zvyšuje transkripci genu kódujícího tento inhibitor. Snižuje se imunitní obrana a podporuje množení viru deformovaných křídel.
 
Podobné poškození bylo pozorováno u včel vystavených imidaclopridu, dalšímu neonikotinoidu, který je v současné době pod těžkou kritikou.
 

Zdroj: www.naturalnews.com