Nová studie spojuje úhyny včel s pesticidy

16.03.2012 08:28

Studie vědců univerzity Purdue potvrzuje to, na co již delší dobu ekologové upozorňují – masivní vymírání včel, známé též jako kolaps včelstev, je spojené s pesticidy. Konkrétně vědci upozorňují na kategorii pesticidů, které pochází od německé společnosti Bayer.


Více způsobů otravy včel

Výzkum ukazuje, že existuje vazba mezi úmrtím včel a neonicotinoidových pesticidy, které používají syntetický derivát nikotinu. Tyto chemické látky jsou použity jako povlak na semena kukuřice či sóji před výsadbou.  Rostlinou jsou poté absorbovány do cévního systému a objevují se poté i v pylu či nektaru. Zemědělci zasadili od roku 2003 půdy semena ošetřená neonicem na milionech hektarů zemědělské půdy.

Bayer už v minulosti hájil své pesticidy proti obvinění z přispívání k vymírání včel. Společnost tvrdí, že včely příliš nesbírají pil z krmné kukuřice a proto je se do úlů dostane jenom stopové množství pylu s neonicem. Nadnárodní chemická společnost tvrdí, že drobné dávky pesticidu, se který včely přijdou do kontaktu, nemůže mít vliv na jejich zdraví. EPA (Agentura pro ochranu životního prostřed USA) prozatím tvrzení společnosti Bayer podporuje.

Studie Pardue však ukazuje, že výrobky společnosti Bayer jsou pro včely daleko více smrtelné, než společnost před farmáři a regulačními agenturami tvrdí. Vědci totiž zjistili, že na rozdíl od tvrzení společnosti, kukuřičný pyl tvoří přes 50% pylu sbíraným včelami, v objemu je to 10 z 20 vzorků.

Vědci také objevily nečekané cesty, kterými jsou včely pesticidu vystaveny. Zemědělské stroje během pohybu po polích víří velké množství prachu. Tento prach zamezuje správnou funkci polymerů, které mají sloužit k navázání chemikálií na osivo, které poté neucpává secí stroje. Tyto zplodiny jsou pro včely nebezpečné. Jemný prach může obsahovat až 700 000x vyšší dávku, než která je pro včely smrtelná. Toto poškození v raném stádiu vývoje včelstva může oslabit.

Dlouhodobé ukládání prachu na blízké rodiny a do půdy představuje nebezpečí pro včely. Pampelišky v blízkosti ošetřených polí mohou ukládat ve svých tělech jed. Včely sbírají nektar a pyl ze žlutých květů a přinášejí neonicotinoidy zpět do úlu. Ačkoliv tyto nízké dávky pesticidů včely přímo neusmrcují, jejich imunitní systém je tak náchylnější k dalším možným hrozbám. Uskladněný pyl zároveň negativně ovlivňuje vyvíjející se včelí plod. Nepřetržitým ukládáním menších dávek pesticidů však může dojít k devastaci celého včelstva. Vědci dokonce objevili neonicotinoidové pesticidy v každém vzorku z mrtvých nebo umírajících včelstev.

Peníze mají přednost

Americké regulační úřady sledují politiku, ve které se spoléhají na data získaná od výrobců, která následně určují zdravotní nezávadnost produktů. V roce 2010 uniklý dokument odhalil, že vědci z EPA pokládali výzkum společnosti Bayer o neonicotinoidových pesticidech za podezřelý. EPA však s tím dále již nedělala a prodej těchto produktů neomezila.

Bayer z výroby pesticidů imidacloprid a clothianidin profitoval již více než miliardu dolarů. Jelikož tato společnost nemá hluboko do kapsy, není příliš pravděpodobné, že by se situace ohledně kolapsů včelstev v dohledné době změnila.

Poté co došlo k zakázání těchto typů insekticidů ve Francii a v Německu, se tamní populace včel začala opět rozrůstat. Jestliže se chcete přidat k dalším občanům v jejich snaze zakázat pesticidy, které poškozují včely, můžete podepsat petici na https://secure.avaaz.org/en/save_the_bees/?cl=914333688&v=8201
 

 

 

Zdroj