Přemýšlející včely

17.05.2012 18:59

Včely jsou schopné pracovat s abstraktními představami podobně jako savci. Z výzkumu zaměřeném na hmyz vyplynulo, že sofistikované kognitivní analýzy jsou možné i bez jazyka.


Včely umí vnímat vztahy mezi objekty, stejně tak i abstraktní pojmy, což je privilegium, které se považovalo za výhradní u savců. Vědecká studie publikovaná v americkém magazínu Proceedings of the National Academy of Sciences uvádí, že včely mohou současně používat dvě abstraktní myšlenky, přičemž tento fakt evidentně nesouvisí s velikostí mozku.

Člověk používá abstraktní pojmy v každodenním životě k určení vazeb různých objektů - pojmy jako "podobný", "jiný", "větší", "vyšší", apod. Včely jsou ovšem taktéž schopné generovat a pracovat s pojmy k získání přístupu ke zdroji potravy. Bylo zaznamenáno, že mohou užívat dva odlišné pojmy k vytvoření rozhodnutí, porovnávajíce novou a starou situací.

V experimentu včely prokázaly, že mohou dostat vodu s cukrem (odměna), nebo kyselou vodu (trest) skrze dva otvory umístěnými mezi obrazy, které měnily různě svojí pozici. Doručování probíhalo na základě pojmů jako "nahoru" či "vedle", které byly spjaté buď s odměnou nebo s trestem.

Po mnoha pokusech včely bez váhání pochopily vztahy, které je vedly k cukrové vodě a to i tehdy, když byly použity obrazy, které nikdy předtím neviděly. Jinými slovy, včely se nenechaly mást obrazy a kromě pojmů jako "nad", "pod" či "vedle" zvládají pracovat i s konceptem rozdílností a na základě toho se rozhodovat.

Včely sice patří do řádu hmyzu, ale jsou důkazem toho, jak málo toho víme o inteligenci zvířat kolem nás...