Vědci odhalili další příčinu úhynu včel

20.08.2013 22:00
Vědci se dlouho pokoušeli odhalit skutečnou příčinu Syndromu zhroucení včelstev (Colony Collapse Disorder – CCD), který již vyhladil přibližně 10 milionů včelstev v hodnotě 2 miliard dolarů v posledních šesti letech. Mezi podezřelými byly pesticidy, parazité přenášející choroby a špatná výživa. V poslední studii vědci z University of Maryland a amerického Ministerstva zemědělství odhalili jedovatý lektvar pesticidů a fungicidů, které kontaminují pyl, kterým se včely dále stravují. Poznatky jsou velmi prospěšné z hlediska obrovského množství postižených včelstev a skutečnosti, že celé včelstvo umírá při CCD najednou. 
 
Odborníci sbírali pyl z včelstev na americkém východním pobřeží a krmili jím zdravá včelstva, která se následně stala mnohem méně odolná parazitovi, který CCD způsobuje. Pyl obsahoval v průměru 9 rozdílných pesticidů a fungicidů (jeden z nich obsahoval dokonce směsici 21 různých chemikálií) a krmené včely měly v průměru 3 krát větší pravděpodobnost, že budou parazitem infikovány. Nejedná se tak o problém jedné konkrétní látky, jako na příklad v minulosti neonikotinoidů, ale o komplexní působení chemické směsi s těžko předvídatelnými účinky. Svou roli v celém procesu nehrají pouze samotné chemikálie, ale také způsob jejich aplikace – zkoumané včely se totiž nekrmily na zemědělských plodinách, ale na plevelech a divoce rostoucích květinách. 
 
V současné době jsou včelí populace v USA na tak nízké úrovni, že 60 procent existujících včel je potřeba na opylení pouhé jedné plodiny v Kalifornii – mandloní. Kalifornie přitom zabezpečuje 80 procent světové produkce mandlí s trhem v hodnotě 4 miliardy dolarů. 
 
 
 
Zdroj: www.treehugger.com