Zdravotní účinky medu

02.09.2012 20:15

Lidé užívají med již po tisíce let a to nejen jako jídlo, ale i jako lokální krém. První důkaz o sbírání medu člověkem sahá až 6000 let nazpět, tak stará je totiž jeskynní malba ve Valencii ve Španělsku, zobrazující muže lezoucího po žebříku, aby nabral sladkou látku.

Med je znám i v různých světových náboženských směrech, ať už v judaismu, buddhismu, či křesťanství, kde dle Starého zákona Jan Křtitel v poušti přežíval jen z kobylek, kořínků a medu. V dobách, kdy Julius Caesar ovládal Řím, byl med považován za zaměnitelnou měnu za zlato. Med byl oblíbený i ve starověkém Egyptě, kde byl dokonce užíván i v procesu mumifikace.

V dnešní době je med nejoblíbenější jako alternativa místa cukru. Je málokdo využívá celý potenciál medu a na kůži se aplikuje méně často, než tomu bylo dříve.

Lepší než cukr?


Med je komplexní substance, která se skládá z více než 100 různých sloučenin, zatímco cukr se skládá jen ze sacharózy. Díky tomu rafinovaný cukr nemá žádnou výživnou hodnotu, je zbavený o vitamíny, minerální látky, stopové prvky, atd. Med obsahuje jak vitamíny, tak minerály, navíc je bohatý na volné radikály a antioxidanty.

Tyto zdravotní vlastnosti medu byly zkoumány i vědecky. Pokud je med používán namísto umělých sladidel, zůstávají vysoké hladiny vitamínu E a zlepšuje se i hladina triglyceridů.

Ostatní zdravotní výhody medu zahrnují zvýšenou schopnost absorpce vápníků a zvýšení hladiny hemoglobinu. Pomáhá též proti artritidě či proti zácpě. Med zlepšuje trávení, vředy, střevní záněty. Med je vhodný i pro alergiky, dle jedné studie došlo o 60% snížení příznaků alergie na pyly břízy při užívání medu. Další studie zase potvrzuje pomoc medu při kašli.

Medové mazání

Med obsahuje enzym, který produkuje peroxid vodíku, což je užitečné na říznutí a další vnější rány. Peroxid vodíku tržné rány dezinfikuje a zabraňuje množení bakterií v infikované oblasti. Proto je med skvělý i na vnější použití. Díky antibakteriálním vlastnostem je skvělý i při boji s akné.

Využití medu tímto způsobem bylo podrobeno i mnoha studiím. Jedna zjistila, že med uzdravil povrchní popáleniny rychleji a efektivněji, než standardní lékařské ošetření. Dobré výsledky se prokázaly i u hojení císařských řezů a břišní hysterektomie. Pozitivně působí i na jizvy.

 

 

 

Zdroj